• soovid rohkem energiat ja fookust;
  • vähendad või asendad kohvitarbimist:
  • soovid vähem süüa ja kontrollida paremini näljatunnet;
  • tahad olla tegus isegi, kui teinekord oled kehvasti või liiga vähe maganud;
  • soovid paremat ainevahetust ning kiiremat rasvapõletust;
  • stressi võiks ka vähem olla, närvid tugevamad ja lihased lõõgastunud;
  • hoolid oma immuunsüsteemist ja südamest ning jälgid veresuhkru tasakaalu.

Matepuu | Foto Amazonist, vaata linki.

Päikeselise Lõuna-Ameerika rauarikka mullaga aladel kasvab huvitav taim, mil nagu heal lapsel ikka, on mitu nime – ingliskeelses keeleruumis tavapäraselt Yerba Mate, botaaniliselt Ilex paraguariensis ehk paraguai iileks ning  eesti keeles matepuu, mille kuivatatud lehtedest ning vartest valmistatud joogist ammutab energiat temperamentsemgi inimene.

Väga mitmekesise mineraalide ja vitamiinide sisalduse tõttu on mate tee igapäevaseks turgutuseks nii mõnegi häda puhul, aga veel toredam on hädasid sellega hoopis tõhusalt ennetada. Mõnedes vaesemates Argentiina piirkondades tagatakse koolilastele lausa kohaliku seadusega esimese asjana just tassike mate teed.

 

Kui mate tee on Sulle uus, võid alustada põnevatest segudest, milles matepuu lehtedele lisaks on näpuotsaga maitsetaimi juurde pandud. Nii saad suurepärase kombinatsiooni tugevast mõjust ja pehmemast maitsest. Puhas mate tee on kergelt mõru alatooniga, tavakangusel sarnane rohelise teega. Tugevam mõju ja iseloomulikum maitse on mate teel sel juhul kui valmistada traditsiooniline kange tõmmis, mida on kõige parem teha mate jooginõusse ja juua läbi metallist mate joogikõrre. Maitsega harjub suurepärase mõju tõttu ruttu!

Matero ehk matetops

Traditsiooniline mate jooginõu kalebass (hispaania keeles calebas) on valmistatud puhastatud pudelkõrvitsast. Sellest joomine annab väga naturaalse kogemuse, aga kalebassi eest tuleb korralikult hoolt kanda, et see seest hallitama ei läheks. Igapäevaseks tarvitamiseks on käepärane näiteks savist või klaasist matenõu, või ka puust, – loomulikult saad kasutada ka tavalist tassi. Spetsiaalse metallist joogikõrre bombilla alumise otsa moodustab peenike sõel. Et mate teed tehakse tavaliselt samast teekogusest mitu tõmmist kangemast siidisema poole ja otse jooginõusse, on selline kõrs geniaalne abiline, et teepuru suhu ei satuks.

Mate teed on joodud selle päritolumaades rituaalse joogina. Taime kohta levib rahvapärimustes toredaid legende, matepuu lehtedest ja oksakestest tehtud teel on tuntav tervistav mõju ja selle vastu on tekkinud joojatel seetõttu ka tugev austus. Mate jagamine on sõpruse ja austuse märk ning seda võib teha sobivas ringis matenõul koos kõrrega ringi käia lastes.

Mate tee sisaldab kofeiini ja teobromiini, – mõlemaid stimulante kohtame nii kohvis, tees kui näiteks šokolaadis. Igaks juhuks olgu öeldud, et kassidele-koertele ei tohi seda jooki kindlasti pakkuda. Ettevaatlikud tasuksid olla ka lapseootel emad. Tees on võimas varu antioksüdante ja üheksast peamisest aminohappest lausa seitse, olenevalt taime kasvukohast ja erisordist, sisaldavad mate teesegud väga mitmekesist ning rikkalikku kombinatsiooni mineraale ning vitamiine. Olulisemates kogustes esinevatest mikroainetest sisaldab mate rauda, B1B2C ja E-vitamiini, eriti magneesiumi ja kaltsiumi.

Alusta iga päeva energiat ja jõudu täis päikesega, – Sul on mate tee!
Argentiinlane, brasiillane ja paraguailane eelistab sageli kohvi asemel veeta päeva just mate teega. Organism saab peamised mineraalid-vitamiinid, tugeva annuse pikalt püsivat energiat ning vitaalsust. Mate teed võib juua nii jahutatult kui kuuma joogina, see ei ärrita magu ja on ka tore rituaal.

Meie valikust leiad suure hulga väga erinevaid teesid. Kui vajad valimisel abi ja nõu, siis palun võta meiega ühendust. Kellelt ikka küsida kui mitte fännidelt! Mate tee ei ole lihtsalt tee. Tahad enamat teada? Külasta meid siin jälle ja hakka meie FB lehe https://www.facebook.com/yerbamatetee/    sõbraks. Sinna jõuame postitada rohkem!