Enamus toitumissoovitusi sisaldab endas ju lauset, et tuleb tarbida kiudaineterohkeid toiduaineid. Olgu siis dieedil olles või mitte  Aga milleks on kiudained vajalikud ja kust neid saab? Gluteenivaba kiudainete superstaar on Chia!

Gluteenivaba kiudainete superstaar chia

https://downshiftology.com/recipes/how-to-make-chia-seed-pudding/

Stop! Kõht on täis!

Kiudainete kõige märgatavam kasu puudutab meie seedetrakti. Enamus kiudainetest läbib meie soolestiku, aidates ära hoida kõhukinnisust ning haigust nimega divertikuliit – soolestiku põletikku. Kuna kiudained on mahulised ja aeglustavad seedimist, tekitavad nad täiskõhutunde – see on ka üheks põhjuseks, miks inimesed, kes söövad kiudaineterikast toitu, kannavad endaga kaasas vähem keharasvu võrreldes nendega, kes vähem kiudaineid tarbivad. Samuti võtab kiudaineterikka toidu närimine harilikult rohkem aega (näiteks õun vs. jäätis) ning seega on vähem tõenäoline, et toit kiiresti alla kugistatakse ja seega on ajul rohkem aega signaali töötlemiseks, et kõht on juba täis.

Supertoit, mis aitab haiguseid vältida

Kiudaineid on seostatud ka mõnede meie halvimate haiguste riski vähendamisega. Nad kaitsevad meid südameveresoonkonna haiguste eest, alandades vererõhku ja LDL-i ehk niinimetatud halba kolesterooli. On ka teadusuuringuid, mis väidavad, et kiudaineterikas dieet vähendab nii ajuinsuldi- kui ka diabeediriski – mis annab veelgi enam põhjust oma toidus rohkem chiat kasutada!

kiudainete superstaar chiaGluteenivaba kiudaine

Nagu paljude muude toiduainetega, on ka siin sama lugu: inimestel, kes varem suured leiva- ja pastasööjad on olnud, hakkab tekkima gluteenitalumattus. Gluteen on nisus ning osades selle sugulastes, näiteks odras, rukkis ja speltas leiduv valk. Kui te varem suurema osa oma kiudainetest olete saanud nisust, võib sellest loobumine teie tarbitavasse kiudainete kogusesse suure augu tekitada. Kuid seda ei juhtu, kui sööte chiat. Chias on väga palju kiudaineid ja mitte kübetki gluteeni. Loomulikult on tänapäeval saada palju gluteenivabu tooteid ning teisi looduslikult gluteenivabu teravilju ning seemneid, mille vahel valida (näiteks riis, kinoa ja osad kaerasordid), kuid on ju hea teada, et ei pea gluteenivabale toidule üle minemiseks chiast loobuma ning et chia aitab gluteenivabale dieedile minnes saada kätte vajaliku kiudainetekoguse.

Kui palju kiudaineid me vajame?

Kaks supilusikatäit chiat annab umbes 10 grammi kiudaineid. Seda on palju! Võrdluseks: pool klaasi keedetud musti ube annab 8 grammi kiudaineid, viil täisteraleiba 3g, klaas keedetud pruuni riisi 2g, üks õun 4g, pool klaasi keedetud brokolit 2g. Chia on kindlasti kiudainete superstaar, eriti veel, kui võtta arvesse see, kui kergesti see meie päevase kiudainetevajaduse täidab. Kiudainete soovituslik päevane kogus naistele alla 51 eluaasta on 25 grammi päevas (üle 51-aastastele naistele 21 grammi). Alla 51 aastased mehed peaksid päevas 38 grammi kiudaineid saama (üle 51 aastased 30g). Seda on päris palju, kui arvestada, et enamik Lääne inimesi tarbib päevas vaid tühised 15 grammi. Ent chiaga on kerge oma igapäevane vajalik kiudainetekogus kätte saada.

Väga puhtad, kvaliteetsed ja mahedad CHIASEEMNED