Enamus smuutidele, shake’dele ja kokteilidele on hea lisada chiaseemned geelina. See tähendab seda, et enne seemnete lisamist muudele koostisosadele, tuleb valmistada chia-geel. Sellel on loomulikult ka mõistlik põhjendus. Kui chiaseemned on täielikult paisunud (umbes 10-12 korda), siis ei muuda nad valmistatavat jooki (sööki) soovitust paksemaks.

 

Kuivad seemned võivad muuta niigi tihedama konsistentsiga joogi liiga paksuks. Parimate tulemuste saamiseks kasuta alati chia-geeli.

Chiaseemnete geelistumine toimub tänu lahustuvale kiudainele. Kui segada lusikatäis chiaseemneid tassi veega, avastate u. 20-30 minuti pärast, et tassis pole ei vesi ega seemned, vaid peaagu kallerdunud zelatiin.

chiageel valgetest seemnetest

Chiageeli paksus sõltub sellest, kui suure koguse vedelikku seemnetele lisate.

 

Kui chiageeli valmib natukene rohkem planeeritust, siis sellest ei juhtu mitte midagi, sest seda saab kasutada väga paljude erinevate kastmete valmistamiseks. Lisaks on chiageel väga hea vahend vähendamaks majoneeside, salatikastmete jms kasutust, eriti, kui on soovi valmistada kergemaid- kalori- ja rasvavaesemaid toite.

 

Paksem geel sobib suurepäraselt just kastmete valmistamiseks. Parima tulemuse saab, kui geeli osa on 1/3 kuni 2/3 koostisosadest. Samas ei pea geeli valmistamiseks kasutama ilmtingimata vett. Iga vedelik sobib. Mis iganes kapis parasjagu leidub: mahlad, puljongid, kookospiim, riisipiim jne. Lisaks tihedusele annab erinevate vedelike kasutamine ka uusi maitsenüansse ning chiaseeme vōtab n.ö. “omaks” kõik maitsed. Oluline on, et kasutatav vedelik oleks toatemperatuuril, sest vastasel juhul vōtab geelistumine märksa rohkem aega kui 20 minutit.

Heleda toidu jaoks kasuta võimalusel valgeid seemneid, jääb esteetiliselt ilusam.

 

Kui seemned puutuvad kokku vedelikuga, siis nende tekstuur muutub, kuid värv mitte.  Kui ei soovi, et toidu sees oleksid seemned näha, siis on soovitatav kasutada kas valgeid või musti seemneid.

 

Geelistumine kestab tavaliselt 20 minutit, kuid kui on aega oodata, siis võib ka veidi kauem lasta sel seista. Selleks, et ei tekiks klompe võib segu vahepeal segada. Kui segu läheb edasi blenderisse, siis ei ole selleks eriti vajadust.

 

Vedelam geel sobib paremini suppide, koktelide ja smuutide valmistamiseks.

Selleks on vaja segada kokku toatemperatuuril vedelik ning seemned:

1 tass vedelikku ja 2 spl seemneid. Geel seisab külmkapis kuni nädal aega.

 

Paksema geeli jaoks võta:

3 spl toatemperatuuril vedelikku ja 1 spl seemneid. See geel sobib eriti kastmete, dippide ja munatoitude valmistamiseks.

P.S. Chiageel on ka sobilik munaasendaja.