Lähis-Idas kutsutakse seda puud austavalt Elu puuks; tema liiginimi on Fööniks (Phoenix), tema vilju korjatakse aastas ca 8,5 miljardit kilogrammi ehk rohkem kui kilo iga Maal elava inimese kohta. Kas olete juba ära arvanud, millest jutt on? Õige – see on datlipalm ehk lihtsalt dattel.

dateid koristamas palmi otsas

Kus ja millal dattel oma tee inimese juurde leidis

peotäis datleidpole väga täpselt teada, kuid arheoloogid on kindlad, et Mesopotaamias (tänapäeva Iraak) ja Egiptuses kasvatati datleid juba vähemalt 7,5 tuhat aastat tagasi, kuna just nii kaugele ulatuvad käegakatsutavad märgid – kivistised ja hieroglüüfid – inimeste istutatud datlisalude olemasolust. Tänapäeval kasvatatakse datlipalme kõikjal, kus kliima seda vähegi võimaldab – Ameerika Ühendriikidest Aafrika sarveni., Lähis-Idast Indoneesiani ning veidi ka Euroopas – Kreekas, Küprosel ning Hispaanias. Kuna arvatavasti pea iga eestlane neis maades või Kanaari saartel on korra käinud, võib julgelt oletada, et suurem osa meist on ka datlipalmi oma ihusilmaga näinud.

Magus ja toitev

Datlid on magusad ja maitsvad, neid süüakse nii päris värskena kui ka kuivatatult. See on aga enam-vähem kõik, mida üks keskmine põhjamaalane datlitest teab. Kuid kui liikuda lõuna poole, selgub, et sellel kõrbepuul ja tema viljadel on hoopis rohkem inimesele kasulikku pakkuda.

magusad datlid

Dattel – jumalate kingitus

Lähis-Idas, kus inimeste elu alati raske on olnud ja toiduga priisata pole, on dattel üks äraütlemata tähtis vili. Kui inimesed veel kaamelitega kõrbevälju ületasid, oli datlisalu nägemine nagu jumalate kingitus. Datlipuud kõrbes tähendas, et selles kohas leidub värsket vett. Ja kui seda vett ka kätte ei saanud, siis pakkus seda puu ise, kuna selle tüvesse koguneb veevaru, mida puu siis vastavalt vajadusele kasutab. Datlipalmi viljad aga on ülimalt toitvad, sisaldades kuivatatult ca 75% suhkruid, peale selle aga veel erinevaid mineraale, pisut valku ning rasvu. Jahvatatud datli seemneid kasutati kohvi aseainena, samuti segatakse seda loomasöödaga, sest see sisaldab rohkelt vitamiine ja toitaineid, mida ka loomad hädasti vajavad. Datlipalmi lehtedest punutakse korve ja muud vajalikku, palmi tüvest valmistatakse mööblit, viljakobara rootsust aga nööri.

datlisiirup purgis

Siirupist torude isoleerimiseni

Lähis-Idas ja Indias on väga tuntud ja laialdaselt kasutatud datlisiirup, mida kasutatakse kui mett toidu ja joogi maitsestamiseks. Kui seda siirupit aga veel edasi kuumutatakse, nii et vedelik aurustub, moodustub datlisuhkur. Ka veini ning äädikat tehakse datlitest, ning näiteks Iisraelis on igas korralikus köögis pudel datliäädikat. Datli viljakobara otsas olevat õit süüakse salatina, ka noore datli võrsed on väga maitsvad, kuid kui palmi tipp söömiseks maha lõigata, puu sureb. Seepärast pole säärane datli kasutamine mitte just kõige soovitatavam. Pakistanis kasutatakse aga valmis viljadest keedetud paksu siirupit nahkkottide impregneerimiseks ning torude isoleerimiseks!

erinevad datlisordid

Vot nii palju erinevaid datlisorte leidub!

Moslemid võtavad Ramadani ajal, kui päike loojub ja paastu võib katkestada, esimesena ühe datli.

 

datlipalmid

Pildil klikkides jõuad artikli juurde, kus on sortidest lähemalt juttu

 

FF:

Teadaolevalt on vanim kasvama läinud datlipalmi seeme 2000 aastat vana Juudamaa datlipalmi seeme, mis kogemata kombel seisma oli jäänud.

 

kausitäis datleid

Külmkapi seisavad datlid kuni kolm nädalat. Kuivatatult aga 10-12 kuud. Pildil klikkides satud lehele, kus on mõnusaid retsepte datlitega.

 

AF: 1927ndal aastal viidi datlipalmi haiguste kartuses Marokost USAsse 11 tervet Medjooli datli istikut. 1940ndatel istutati need Nevadasse, kus neid hooldas Chemenhuevi indiaanihõim.  9 Taime jäid ellu ning need istutati 1935 Californiasse Indiosse  USA „Datliaeda“. Hiljem viidi selle palmiliigi esindajad Aafrikasse tagasi ning neist palmidest sai alguse ka Medjoolidatli kasvatus Californias ning Arizonas. 11st datlipõgenikust on senini elus kuus, neid kutsutakse Suureks kuuikuks

datlite koristus

Datleid valides jäta kõrvale liiga kleepuvad või suhkrustunud viljad.

Kasvata ise datlipalm!

LISAKS! Kui Sul on kodus parasjagu datleid, siis proovi ise sellest datlipalm kasvatada! Tee nii:

  1. Söö dattel ära ja jäta seeme alles 
  2. Pane seeme tassi ja vala jahedat vett nii palju, et seeme oleks kenasti veega kaetud. Leota seemet umbes nädal, kuid vaheta vett vähemalt korra päevas, et ei tekiks hallitust.
  3. Peale nädalast leotamist loputa seeme korralikult ja aseta niiske (mitte tilkuva) paberrätiku vahele (nagu võileib 😉 )
  4. Aseta salvrätik kilekotti, sule kott ja jäta sooja kohta.
  5. Aeg-ajalt kontrolli, et ei oleks hallitusplekke tekkinud, vaheta salvrätikut.
  6. Ja varsti näedki, et seeme on hakanud idanema. See võib mitu nädalat aega võtta, seega ole kannatlik!
  7. Istuta idanenud seeme potti. Jälgi, et muld oleks niiske, kata kilega ja aseta sooja kohta. Hoia plastikut kuniks tekivad lehed. 
  8. Ja varsti ongi Sul palmibeebi 😉 
Kuidas panna dattel kasvama

snapguide.com õpetab, kuidas ise datlipalm kasvama panna.

Pildid ja õpetus: snapguide.com

Meie kliimas on viljade kasvatamisega veidi keeruline, kuid oma kasvatatud palm valmistab sama palju rõõmu!